- Infolinia 7dni w tygodniu
513 226 791
- Pracujemy
od 8:00 do 20:00
- Wyślij wiadomość:
kontakt@instal-term.com
Izolacja fundamentów

Fundament to jeden z ważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku i jego główną funkcją jest przejęcie całego ciężaru budowli, która na nim stoi na siebie oraz zapobiegnięcie przedostania się wody i wilgoci do wnętrza budynku. Jeśli fundamenty są nieodpowiednio zabezpieczone i źle wykonane prowadzą do osiadania budynku a co za tym idzie do pękania ścian i możliwości zagrożenia katastrofą budowlaną przez np. zawalenie się części domu. Żeby temu zapobiec trzeba wykonać odpowiednie izolacje fundamentów zarówno przeciwwilgociowe jak i przeciwwodne. Izolacje przeciwwilgociowe stosujemy kiedy mamy do czynienia z gruntem dobrze przepuszczającym wodę, czyli jeśli przy dużych opadach deszczu woda wsiąka w grunt i nie osiada w okolicach fundamentów. Natomiast izolacje przeciwwodną zastosujemy w przypadku, gdy woda spiętrza się przy fundamentach i mamy do czynienia z gruntem słabo przepuszczającym wodę.
Do izolacji fundamentów najlepiej sprawdzi się piana PUR zamkniętokomórkowa. Jest ona bardzo odporna na wodę, wilgoć i bardzo dobrze trzyma ciepło. Dzięki temu do zaizolowania fundamentów wystarczy już warstwa o grubości 5 – 7 centymetrów. Natryskowa aplikacja pianki PUR przebiega zdecydowanie łatwiej i szybciej niż montaż innych materiałów izolacyjnych, a do tego pianka szczelnie wypełnia nawet najdrobniejsze i trudnodostępne szczeliny. To z kolei powoduje eliminację mostków termicznych, czyli właśnie takich szczelin, przez które ucieka nam ciepło a wpada wilgoć.
Przed aplikacją pianki fundamenty przeważnie zabezpiecza się pokrywając je płynną hydroizolacją. Może to być szlam, lepik lub masa, choć w wielu przypadkach przy niskim stanie wód gruntowych samo pokrycie pianką powinno wystarczyć i stworzyć szczelną warstwę izolacyjną. Najczęściej piankę natryskujemy w 3 lub 4 warstwach tak, aby każda z nich urosła do 2 cm, a ponieważ utwardza się ona bardzo szybko zanim skończymy jej aplikację na całości fundamentów będziemy mogli od razu nakładać kolejną od początku. To pozwala zaoszczędzić czas i jest rozwiązaniem szybkim, łatwym i bardzo trwałym. Izolacja fundamentów dotyczy oczywiście części podziemnej i nie zaleca się stosowania pianki na strefę wystającą ponad grunt, gdyż będzie później trudno wykończyć ją tynkiem czy okładziną.

W przypadku ocieplenia poddaszy najlepiej sprawdzają się izolacje natryskowe pianką poliuretanową...

Aby prawidłowo przechowywać różne towary i produkty, hale magazynowe oraz budynki przemysłowe muszą spełniać szereg wymogów...

Jeśli odczuwasz, że w Twoim domu jest chłodno a rachunki za ogrzewanie są wciąż wysokie to znaczy...

Stropodach jest to strop znajdujący się nad ostatnią kondygnacją budynku i jednocześnie spełniający...

fundament to jeden z ważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku i jego główną funkcją...

Ocieplanie domu styropianem to bardzo skuteczny sposób na izolację budynku...

Warto na bieżąco dbać o trwałość i wygląd elewacji...