Izolacja fundamentów

Fundament to jeden z ważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku i jego główną funkcją jest przejęcie całego ciężaru budowli, która na nim stoi na siebie oraz zapobiegnięcie przedostania się wody i wilgoci do wnętrza budynku. Jeśli fundamenty są nieodpowiednio zabezpieczone i źle wykonane prowadzą do osiadania budynku a co za tym idzie do pękania ścian i możliwości zagrożenia katastrofą budowlaną przez np. zawalenie się części domu. Żeby temu zapobiec trzeba wykonać odpowiednie izolacje fundamentów zarówno przeciwwilgociowe jak i przeciwwodne. Izolacje przeciwwilgociowe stosujemy kiedy mamy do czynienia z gruntem dobrze przepuszczającym wodę, czyli jeśli przy dużych opadach deszczu woda wsiąka w grunt i nie osiada w okolicach fundamentów. Natomiast izolacje przeciwwodną zastosujemy w przypadku, gdy woda spiętrza się przy fundamentach i mamy do czynienia z gruntem słabo przepuszczającym wodę.

Do izolacji fundamentów najlepiej sprawdzi się piana PUR zamkniętokomórkowa. Jest ona bardzo odporna na wodę, wilgoć i bardzo dobrze trzyma ciepło. Dzięki temu do zaizolowania fundamentów wystarczy już warstwa o grubości 5 – 7 centymetrów. Natryskowa aplikacja pianki PUR przebiega zdecydowanie łatwiej i szybciej niż montaż innych materiałów izolacyjnych, a do tego pianka szczelnie wypełnia nawet najdrobniejsze i trudnodostępne szczeliny. To z kolei powoduje eliminację mostków termicznych, czyli właśnie takich szczelin, przez które ucieka nam ciepło a wpada wilgoć.

Przed aplikacją pianki fundamenty przeważnie zabezpiecza się pokrywając je płynną hydroizolacją. Może to być szlam, lepik lub masa, choć w wielu przypadkach przy niskim stanie wód gruntowych samo pokrycie pianką powinno wystarczyć i stworzyć szczelną warstwę izolacyjną. Najczęściej piankę natryskujemy w 3 lub 4 warstwach tak, aby każda z nich urosła do 2 cm, a ponieważ utwardza się ona bardzo szybko zanim skończymy jej aplikację na całości fundamentów będziemy mogli od razu nakładać kolejną od początku. To pozwala zaoszczędzić czas i jest rozwiązaniem szybkim, łatwym i bardzo trwałym. Izolacja fundamentów dotyczy oczywiście części podziemnej i nie zaleca się stosowania pianki na strefę wystającą ponad grunt, gdyż będzie później trudno wykończyć ją tynkiem czy okładziną.

Zastanawiasz się ile to wszystko może kosztować? Wyceń usługę bezpłatnie

Darmowa wycena
Zadzwoń!